DFB logo

V posledných mesiacoch a týždňoch sa vo svetových médiách napísalo veľa o mládežníckom rozvoji v Nemecku – či už sa to týkalo klubového futbalu alebo reprezentačného tímu Nemecka.

Cieľom tohto článku je vyložiť základné rysy a etapy rozvoja mládeže v Nemecku. Takže si ho môžete porovnať s rozvojom mládeže v našej krajine.  Článok tiež slúži na lepšie pochopenie Nemeckého futbalu a prečo tam reforma mládeže funguje.

 

Tri hlavné piliere mládežníckeho rozvoja v Nemecku

Podľa názoru Simona Weissa existujú tri hlavné piliere, ktoré držia celý program rozvoja pokope. 1.pilierom sú špeciálne futbalové centrá – realizované cez futbalové základne (zvyčajne od U-11 do U-14, v niektorých oblastiach dokonca aj mladšie skupiny), elitné školy, ktoré kombinujú vzdelávanie a futbal a napokon akadémie profesionálnych klubov.

2.pilierom je zavedenie súťažných líg, s majstrami a tímami, ktoré zostupujú a postupujú od kategórie U-12 vyššie. V tejto fáze sa učia hráči víťaznú mentalitu a zmysel pre súťaživosť. Ide o výkony a dôležité sú aj výsledky.

3.pilier existuje k tomu, aby umožnil niektorým hráčom hrať na najvyššej úrovni v danom veku – najmä od U-17. Mládežnícky formát Bundesligy začína od U-17 a U-19 a končí sa zavedením B – tímov do najvyššej amatérskej súťaže (4.divízie) a najnižšej profesionálnej ligy (3.divízie).

Hlavné fázy vývoja každého hráča

Avšak najlepšia infraštruktúra nie je ničím bez poriadnych trénerov. To je dôvod prečo iba licencovaní (UEFA B – licencia), dobre vyškolení tréneri môžu trénovať tieto mládežnícke družstvá, bez ohľadu  či ide o tím U-18 alebo tím U-11. Aby bol rozvoj mládeže účinný a efektívny potrebujete poznať jednotlivé fázy vývoja hráča. Všeobecne platí, že existujú 3 hlavné fázy vývoja každého hráča.

1.etapa – od U-6 po U-14 – je to všetko o zlepšení zručnosti a techniky. Ak na konci tejto fázy nemáte žiadne technické schopnosti, pravdepodobne sa z vás nestane profesionálny hráč.

2.etapa – od U14 po U-16/U-17 – tu sa kladie dôraz na fyzickú prípravu hráča. Nemusí to znamenať, že budete chodiť 5x do týždňa do posilňovne. Cieľom je, aby sa hráč naučil hrať fyzický futbal. Ako používať telo pri krytí lopty, ako ísť do súbojov a pod.

3.etapa – od U16/U-17 je taktické vzdelanie. V tomto veku veľmi záleží na pozícii, individuálnych úlohách hráča a tímovej taktike. Je preto veľmi dôležité, aby jednotlivé fázy vývoja hráča boli uložené do pamäte a musia byť implementované do tréningových metód a štruktúr v podstate na každej úrovni.

Špeciálne futbalové centrá

Od sezóny 2002/2003 Nemecký futbalový zväz začal s realizáciou futbalových centier, pod vedením profesionálnych trénerov, po celej krajine, s cieľom umožniť každému hráčovi prístup k najlepšiemu tréningu. Nie každý hráč v tejto vekovej skupine má to šťastie, aby hral v akadémii profesionálneho klubu. Preto, ak je dosť dobrý, bude môcť trénovať v centre DFB (Nemeckého futbalového zväzu) raz týždenne. Hlavnou myšlienkou tohto projektu je zistiť či hráči, ktorí ešte neboli v tomto veku vybratí do akadémie sú stále schopní progresu a môžu sa z nich neskôr stať výborní hráči.

Osobná poznámka Simona Weissa: „Keďže som bol sám súčasťou tohto programu, môžem potvrdiť, že je to nesmierne obohacujúca skúsenosť trénovať v skupine plnej kvalitných hráčov a pod odborným vedením – aj keď je to len raz za týždeň. Úspech v týchto centrách a následné zlepšenie často vedie k tomu, že hráčom sa dajú šance alebo miesta v elitných školách alebo akadémiách.“

 V súčasnosti je v Nemecku takmer 390 futbalových centier rozšírených po celej krajine.

DFB centrá

Elitné školy (vysoká úroveň vzdelania a futbalový tréning):

Elitné školy

Akadémie (mládežnícky systém profesionálnych klubov):

Akadémie

Mládežnícke súťaže

Vráťme sa konečne k rozvoju hráčov U-17 a U-19. Ako už bolo spomenuté pre každú z týchto vekových kategórií existuje Bundesliga. Tímy sú rozdelené do 3 regionálnych skupín, v každej skupine sa odohrá štandardná sezóna a na konci najlepšie štyri tímy vstúpia do semifinále. Avšak tento model je pomerne štandardný a existuje v podobnom rozsahu vo väčšine krajín. V Nemecku existuje aj národný pohár, rovnako ako FA cup pre mladých v Anglicku. Opäť platí, že je to pomerne štandardná vec.

Najvýraznejšia zmena je vo fáze dospelosti so zavedením B tímov, alebo ako ich v Nemecku nazývajú II tímy, do 3. alebo  4.divízie. Napríklad Dortmund II hrá v súčasnosti v 3.lige, zatiaľ čo Bayern Mníchov II je súčasťou Bavorskej regionálnej ligy (4.divízia). Celkovo vzaté, podobný koncept ako v Španielsku, kde B-tímy majú možnosť hrať v 2.lige (Segunda División), ale úplne odlišné od britského prístupu.

Ku cti Premier League slúži, že v sezóne 2011/2012 predstavila Premier League U-21. Táto súťaž bola vnímaná ako zlepšenie starého formátu. Odohrá sa v nej viac zápasov a tempo je intenzívnejšie. Aj keď je to určite pravda, môžeme oponovať, že to nie je pre hráčov tak výhodná súťaž, ako by mohla byť. Koniec koncov hráči stále súťažia proti hráčom v ich veku, a hráčom proti ktorým už hrali veľakrát. Taktiež frekvencia zápasov môže byť považovaná za nedostatočnú. Vzhľadom k častej argumentácii, že najlepší hráči by mali hrať proti hráčom starším o 2-3 roky, Premier League U-21 sa zdá byť prospešná pre hráčov vo veku 17 – 18 rokov.

Kluby dávajú veľmi veľa peňazí a energie do rozvoja hráča a keď má hráč 19, 20 rokov ocitá sa tento hráč v zložitej situácii, lebo sa ešte nedostal do A-tímu. Aby sa mladým hráčom zaistila potrebná súťaž, väčšina top klubov v Anglicku, často využíva možnosť, že pošlú svojich hráčov na hosťovanie. Zvyčajne veľké množstvo hráčov opustí klub, aby získali skúsenosti v nižších anglických ligách alebo v zahraničí – s väčším či menším úspechom. Čo sa týka napríklad Arsenalu, v priebehu posledných niekoľkých rokov, hráči buď neboli dobrou voľbou pre nový klubový systém, neboli dosť dobrí, dosť silní, alebo typické pre Arsenal, boli zranení.

Vráťme sa späť do Nemecka. Nemecké kluby a ich hráči sú schopní získať skúsenosti. Toto je úplne odlišné od anglického prístupu. V Nemecku odohráte zápasy v náročných ligách proti plne rozvinutým hráčom, v prípade 3.ligy dokonca proti profesionálom. Navyše hráči sú stále vo vašom klube, hrajú rovnakým alebo podobným systémom používaným prvým tímom, kým v Anglicku buď hráči hrajú ligové zápasy v súťaži U-21 proti hráčom v ich veku alebo ich dajú do tímu v nižšej lige, ktorý má málo spoločné s materským klubom. Avšak môžeme namietnuť, že najlepší hráči idú rovno do A-tímu rovnako v Nemecku aj v Anglicku. Nuž, áno aj nie. To je do značnej miery spojené s postavením klubu.

Pokiaľ sa jedná o 2.divízne tímy alebo slabšie Bundesligové tímy, potom si buďte istí, že šanca na zapojenie mladého hráča do A-tímu narastá. Pri silnejších kluboch je pravdepodobné, že je tá šanca menšia. Rovnaké je to aj v Premier League. Mladíci z klubov ako Manchester United, Manchester City alebo Arsenal nezískajú skúsenosti z Premier League len tým, že nastúpia na niekoľko minút v zápase. Simon Weiss bol počas svojho výskumu zvedavý, koľko top hráčov Bundesligy, hrávalo za B-tímy. Odpoveď je, prekvapujúco veľa. Napríklad, keď sa pozrieme na súčasné reprezentačné družstvo Nemecka, väčšina top hráčov ako Schweinsteiger, Lahm, Muller, Neuer, Klose alebo Gomez, strávili jednu alebo dve celé sezóny v B-tíme. Iní hráči ako Boateng, Mertesacker, Howedes alebo Khedira odohrali zhruba polovicu sezóny v B-tíme. Len špeciálni hráči ako Gotze, Ozil alebo Schurrle išli rovno do Bundesligy – mohli by ste povedať, že z pochopiteľných dôvodov – ale sú výnimkou z pravidla.

Keď to uzavrieme, program nemeckého rozvoja mládeže funguje ako celok a treba ho tak vnímať, lebo inak nebude fungovať. A to je jediné na čom záleží. Nemecký futbal zaviedol štruktúry a tréningové metódy, ktoré fungujú vo všetkých vekových kategóriách a zlepšujú svojich hráčov. Doteraz vykonané zmeny možno hodnotiť úspešne a v Nemecku dúfajú, že progres s mládežou bude pokračovať aj naďalej.

 

 Mohlo by vás zaujímať:

Motivácia v mládežníckom futbale – ako môže tréner motivovať hráčov?

Holandská vízia futbalu - 4.časť - Tréningové ciele v rôznych vekových kategóriách, základná forma hry 4 na 4 a jej variácie

Chile - čierny kôň MS 2014?

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

 

Pin It