Antonín Stavjaňa

Športová psychológia sa stáva stále dôležitejšou súčasťou športového tréningového procesu. Dnes sme pristúpili k téme športovej psychológie trochu netradične. V článku si môžete pozrieť vyše hodinové video s príspevkom českého hokejového trénera Antonína Stavjaňu, ktorý v súčasnosti trénuje HK Nitra. Jeho názory na tému motivácia, emócie, vzťahy a atmosféra v tíme sú naozaj veľmi zaujímavé. Keďže hokej je takisto kolektívny šport, množstvo informácií z videa môžu využiť aj futbaloví tréneri.

 

Vizitka Antonína Stavjaňu

Antonín Stavjaňa patrí medzi žijúce legendy československého a neskôr českého hokeja. Hral 7x na MS, na ktorých získal 2x zlato (1985, 1996) a 4x bronz (1987, 1989, 1990 a 1993). V reprezentácii ČSSR a Česka odohral spolu 231 zápasov, čím sa v historickej tabuľke radí na 7.miesto. Dvakrát sa zúčastnil LOH (1988 a 1994) a dvakrát štartoval aj na Kanadskom pohári (1984 a 1987).

Na klubovej úrovni hrával v sezóne 1981/1982 za Duklu Trenčín, neskôr pôsobil v Zlíne, vo fínskom JOKP Joensuu, vo švédskom HV 71 a kariéru zakončil vo Vsetíne v roku 1998. So Vsetínom získal 4x titul majstra ČR.

Video je z konferencie v Národnom športovom centre z roku 2007, kedy tréner Stavjaňa koučoval Duklu Trenčín.

 

Rozdiel medzi snom a cieľom

Zaujímavé je napríklad definovanie rozdielov medzi snom a cieľom. Tréner Stavjaňa vysvetľuje rozdiely medzi týmito dvoma pojmami. "Napríklad snom takmer každého hráča je predstava, keď sedí doma v kresle, ako raz zdvihne nad hlavu Stanley Cup. Cieľom je to, keď zdvihnete zadok a vydáte sa za snom a začnete niečo robiť. Keď dokážete zhmotniť ten sen", dodáva Stavjaňa.

Aby sme dosiahli cieľ je potrebné si určiť 4 pravidlá, ktoré musíme rešpektovať.

1. Ak sa chcete vybrať za cieľom, tak to musíme urobiť hneď, okamžite bez odkladania na neskôr.

2. Cieľ musí byť konkrétny a splniteľný a musíme si ho pripomínať. Musíme ho mať napríklad napísaný. Musíte mať niekoho, kto vám to napríklad pripomenie a vy sa na neho nesmiete preto hnevať. To je veľmi dôležité.

3. Za cieľom musíte ísť pravidelne, opakovane, znovu a znovu. "Poznáte to, príde nejaká novinka a všetci sú z toho nadšení. Po týždni dochádza k ochladnutiu a za mesiac už o tom nikto nevie. To je návrat do starých koľají. Bohužiaľ väčšina činností sa nedá robiť do zásoby. Zoberme si napríklad upratovanie. Dokážete doma upratať do zásoby? Tak, že rok nemusíte upratovať? To nejde, musíte to robiť pravidelne týždeň čo týždeň."

4. Neustále musíme robiť postupné kroky k zlepšeniu, aby sme sa približovali k cieľu. Tieto kroky je potrebné kontrolovať. Je však potrebná aj automotivácia (sebamotivácia). Taktiež nesmiete dať hráčom priestor na výhovorky. Všetko tajomstvo sa skrýva v hlavách hráčov. Ak si mysli, že môžu, tak skutočne môžu. Ak si myslia, že nemôžu, tak skutočne pravdepodobne nemôžu.

Ale viac informácií už nájdete vo videu, ktoré každému trénerovi kolektívneho športu odporúčame k pozretiu.

 

 

 

Musíte tiež vidieť:

Športová psychológia - Je pre úspech vo futbale najdôležitejší talent?

German Soccer School - Nemecký model útočenia - útočná herná kombinácia s dvojitou narážačkou

Spanish Soccer School - FC Barcelona report z mládežníckej akadémie - 1.časť

 

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It