Termín "zmenšenie uhla" znamená zmenšenie veľkosti voľného priestoru pre útočiacich hráčov s cieľom zneškodniť strelu smerujúcu na bránu. Naučiť sa správne zmenšovať strelecký uhol je pre brankára najdôležitejší aspekt pri snahe zastaviť strelu útočiaceho hráča.

Brankár musí neustále vedieť, kde je brána a musí po celý čas vedieť, kde je lopta. Kvalitný brankár sa konštantne pohybuje okolo pokutového územia tak, že je v správnej pozícii pripravený urobiť zákrok.

Zákrok vo výskoku patrí medzi brankárske parády, ale väčšinou robia brankári v zápase jednoduchšie zákroky, pri ktorých je najdôležitejšie zmenšenie streleckého uhla.

Kde by sa mal pohybovať brankár podľa pozície lopty na ihrisku:

1. Ak je lopta v útočnej tretine ihriska - brankár sa môže pohybovať asi 10 - 18 metrov od bránkovej čiary.
  2. Ak je lopta v strednej tretine ihriska - brankár sa pohybuje asi 5 - 10 metrov od bránkovej čiary.
  3. Ak je lopta v obrannej tretine ihriska - brankár sa pohybuje 2,5 - 5 metrov od bránkovej čiary.

Top brankári sa vedia po celý čas koncentrovať na hru a robia všetko preto, aby minimalizovali priestor pre súpera, ktorý chce využiť na ohrozenie brány.

Dôležité pokyny pre brankára pri nácviku zmenšenia streleckého uhla:

1. brankár musí byť vždy v postavení medzi loptou a stredom brány.
  2. brankár sa pohne z čiary, aby zmenšil útočníkovu cieľovú oblasť.
  3. brankár sa musí postaviť tak, aby pôsobil čo najväčším dojmom. Stáť na nohách a roztiahnuť ramená.

Na staršom videu nám ukáže legendárny anglický brankár Peter Shilton ako správne trénovať vybiehanie so zmenšovaním streleckého uhla.

Cvičenie č.1 zachytené na videu

Počet hráčov: 2 brankári, 2 útočníci, 2 obrancovia

Pomôcky: 2 brány, 1 lopta

Vzdialenosť: brány sú od seba vo vzdialenosti 40 metrov

Popis: Brankár č.1 prihráva rukou po zemi loptu dopredu na útočníka, zakladá útok. Útočník loptu preberie a zakončuje na bránu na opačnej strane tiesnený obrancom. Brankár č.2 vybieha proti útočníkovi a zmenšuje strelecký uhol. Ak lopta od útočníka smeruje na stred ihriska, vybieha brankár smerom do stredu. Ak smeruje útočník do krídla, vybieha brankár smerom do krídla. Vždy musí byť brankár medzi loptou a stredom brány z pozície útočníka. Cvičenie pokračuje aj na druhú stranu.

Zmenšenie streleckého uhla môže brankárovi pomôcť vyhodnotiť situáciu a určiť, kde sa asi bude súper s loptou pohybovať. Vznikne mu príležitosť na atakovanie lopty a zneškodnenie akcie.