Pokutový kop alebo penalta je vlastne priamy voľný kop zahrávaný zo značky pokutového kopu vzdialeného 11 metrov od bránkovej čiary. Je to odmena pre mužstvo, ktoré bolo faulované v súperovom pokutovom území. V súčasnosti sa veľmi veľa súťaží rozhoduje v penaltách, preto patria k povinnej výbave každého hráča, vrátane brankárov. Tí tiež zahrávajú penalty. Je to najvýhodnejšia štandardná situácia, príležitosť, ktorá sa nesmie zahodiť.

 

Dôležité veci pri zahrávaní pokutového kopu

Predtým ako zahráš penaltu, rozhodni sa či použiješ silnú alebo umiestnenú strelu. Ak máš prudkú strelu, použi silu. Ak si presný nahrávač, umiestni loptu od brankára. Najlepšia oblasť pre umiestnenie je vyznačená na obrázku:

 

 

 

 

 

 

 

Žltá zóna - najlepšia oblasť pre umiestnenie penalty.

Fialová zóna - zóna mimo dosahu brankára, ale je vysoko riziková pre umiestnenie, loptu môžeš poslať vysoko alebo mimo bránu. 

Bezfarebná zóna - ak máš prudkú strelu a rozhodneš sa použiť silu je to najlepšia zóna.

Červená zóna - pri penaltách je dobré, vyhnúť sa tejto zóne, lebo brankár má veľkú šancu zneškodniť penaltu.

Rady Ruuda Van Nistelrooya - penaltového špecialistu, momentálne hráča HSV Hamburg:

,,V prvom rade si musíte uvedomiť, že keď rozhodca fúkne do píšťalky a ukáže na značku (penaltový bod), to je ten moment, od ktorého to začína. Položíte si loptu na značku pokutového bodu. Spravíte určitý počet krokov vzad (Ruud obyčajne spraví 5-6 krokov) v určitom uhle. Posledný moment predtým ako kopnem do lopty, pozriem hore, aby som videl kde je brankár. Vtedy sa rozhodnem, do ktorého rohu brány penaltu umiestnim. Ak brankár zostane stáť v strede, môžeš strelu umiestniť do oboch strán. Ak si brankár vyberie niektorú stranu, musím loptu umiestniť do opačnej strany.  

Dokonalá penalta je vtedy, keď všetko čo som spomínal dodržíš. Veľmi dôležitým bodom je, že sa musíš rozhodnúť kde penaltu kopneš včas, ale reaguješ čo najneskôr, aby brankár do poslednej chvíle nevedel kam kopneš penaltu. A nezabudni, že penaltu treba trénovať. Sú to stovky, tisíce opakovaní." 

 

Ako trénovať pokutové kopy

Pri tréningu pokutových kopov rozvíjame: rozhodnosť, sebavedomie, presnosť (umiestnenie) streľby, silu strely, pokoj a rozvahu pod tlakom. 

Pomôcky: futbalová lopta, futbalová brána, spoluhráč (najlepšie brankár)

Technika kopu: Ak sa pri penalte rozhodneš pre umiestnenú strelu, použi vnútornú stranu chodidla. Pomôže ti to umiestniť loptu po zemi a presnejšie. Ak sa rozhodneš pre silu, musíš loptu napáliť prudko priehlavkom - po celej dĺžke šnurovačky.    

Cvičenie: Nácvik penált trénujeme na veľkú futbalovú bránu so spoluhráčom. Pred každou penaltou si predstav, že výsledok zápasu záleží na tvojom kope. To ti môže pomôcť vyrovnať sa s tlakom, ktorý môže prísť v zápase. Používaj silné aj umiestnené strely na obe strany. Potom popremýšľaj, aký typ strely a na ktorú stranu ti ide najlepšie, aby si ho mohol použiť v zápase. Nezabudni, že kľúčom k úspešnej penalte je sebavedomie. Ak na penaltu nastupuješ s pocitom, že ju zahodíš, pravdepodobne sa tak stane.    

Pin It