Brazil - Cameroon 4:1 (2:1)

Hodnotenie zápasu - Róbert PavúkRóbert Pavúk

Brazília potrebovala na potvrdenie očakávaného postupu minimálne bod, ale proti už vypadávajúcemu Kamerunu chcela jednoznačne vyhrať a napraviť zaváhanie z duelu proti Mexiku. To sa jej aj podarilo, napriek malému zaváhaniu v strednej časti 1.polčasu.

Kamerun zaskočil svojho súpera nečakane aktívnym prístupom k zápasu. Od začiatku vyvinuli jeho hráči intenzívny presing, najmä v strede poľa, kde sa Stephane Mbia pohyboval vpred a často tam prečíslovali domácich. Paulinho bol pod neustálym tlakom a nemal čas na pokojnú rozohrávku. Luiz Gustavo sa vracal na úroveň stopérov, aby získal trochu priestoru. Kamerun však presoval aj v priestoroch krajných obrancov. Brazília tak riešila situácie dlhými loptami priamo na útočníkov.

Práve v útoku predviedla Brazília svoje zatiaľ najlepšie predstavenie. Prvé 2 góly v jej podaní boli veľmi podobné. Najprv Gustavo presoval Moukandja, získal loptu a centrom našiel Neymara, ktorý pohodlne otvoril skóre. Kamerun sa vrátil do zápasu v prostrednej časti 1.polčasu gólom Matipa, ktorý už tesne pred gólom trafil po rohovom kope hlavou brvno. Na gól mu nezištne prihral Nyom, keď obohral na pravej strane brazílskej obrany Daniela Alvesa. Brazílii vrátil kontrolu nad zápasom 2.gól Neymara v 35´min. po fantastickej individuálnej akcii. V 2.polčase tréner Scolari stabilizoval stred tímu. Fernandinho nahradil nevýrazného Paulinha. Od tohto momentu už favorit ovládal dianie na ihrisku, vsietil ešte 2 góly a predviedol niekoľko ďalších pekných akcií. Brazília konečne ukázala svoj útočný potenciál a nárast formy pred play-off.

Najkrajší gól: v 34´min. gól Neymara (2-1)

Najkrajšia akcia: v 49´min. predviedla Brazília pri veľkom tlaku peknú kombináciu s centrom Marcela a hlavičkou Freda (3-1)

Najkrajší zákrok brankára: v 20´min. zneškodnil Itandje gólovú strelu Neymara

Hráči zápasu: Neymar Jr. a Joel Matip