Odhady vo vyspelých krajinách hovoria, že každý tretí človek trpí poruchou imunity. Už len alergie, ktoré sú tiež formou oslabenej imunity, postihujú viac ako štvrtinu populácie.

 

Pravidelné, primerané cvičenie a športovanie môže priaznivo ovplyvniť imunitný systém organizmu a jeho funkcie, čo má veľký význam v prevencii ľahších foriem imunitnej nedostatočnosti, ako napríklad opakované infekcie a alergické ochorenia u bežnej populácie. Na rozdiel od miernej fyzickej aktivity, intenzívny dlhodobý tréning vrcholových športovcov môže naopak znižovať obranyschopnosť jedinca. Po akútnej fyzickej záťaži vzniká krátkodobá prechodná fáza zníženej imunity, ktorá trvá približne 3 – 12 hodín. Pri nedostatočnej regenerácii môže dôjsť k dlhodobému zníženiu imunitnej odolnosti organizmu.

V priebehu roka je niekoľko období, kedy je organizmus náchylnejší k zníženiu imunity. Napríklad obdobie maximálneho tréningového a závodného vypätia a tiež počas jesenného a jarného obdobia, keď sa strieda pekné počasie so sychravým a mrazivým počasím.

Ak imunita zlyháva alebo je znížená, môže to mať za následok rôzne choroby, ako sú časté prechladnutia, chrípka, dlhotrvajúce infekcie, opakujúce sa herpesy, plesňové ochorenia, poruchy žalúdočného traktu, kožné problémy, precitlivenosť, únava, alergie, artritída, rakovina a dokonca až smrť. Oslabená imunita stojí za všetkými zdravotnými problémami, ktoré nevznikli násilným spôsobom.

Obranný systém proti choroboplodným zárodkom a voľným radikálom je rovnako dôležitý ako výživa. Za oslabenie imunitného systému je často zodpovedný náš životný štýl. Chronický stres, nevhodná strava, časté užívanie antibiotík, málo pohybu na čerstvom vzduchu.

Na udržiavanie imunity je dôležité dodržiavať nasledovné:

  • Správna výživa s dostatkom vitamínov a minerálov
  • Dostatok spánku, najlepšie 7 až 8 hodín denne
  • Pohyb na čerstvom vzduchu a otužovanie
  • Duševná rovnováha
  • Je nebezpečné prechádzať aj ľahké nachladnutia a zaťažovať organizmus v začínajúcej fáze ochorenia
  • Vyvarovať sa nákaze a trvalo posilňovať imunitu pomocou vhodnej stravy, životosprávy a vhodných doplnkov

Okrem toho nám pomôže zvýšiť imunitný systém pravidelné doplnenie týchto látok do organizmu.

Probiotiká

70 % imunity sa vytvára práve v tráviacom trakte. Kolonizácia probiotickými kmeňmi (laktobacily, bifidobaktérie) formuje rovnováhu tolerancie a imunity voči cudzorodým vplyvom. Probiotiká zvyšujú tvorbu protilátok. Ich účinok zvyšujú prebiotiká. Pre podporu imunity sa odporúčajú probiotické produkty s počtom 3 až 4 bilióny baktérii v dávke 1 gram niekoľkokrát týždenne až raz ročne. Veľmi dôležité je užívať probiotiká dlhodobo, najmä po antibiotickej liečbe na obnovu narušenej mikroflóry. Viaceré klinické štúdie dokázali, že najúčinnejšie probiotické zmesi obsahujú 3 a viac probiotických kmeňov. Z potravinových zdrojov probiotík sú najúčinnejšie nepasterizovaná bryndza, žinčica, živé tepelne neupravené jogurty a kyslé mlieka, zrejúce syry.

Vitamíny A, C, E

Tieto vitamíny sú významné antioxidanty, podieľajú sa na obranyschopnosti a zvyšovaní imunity organizmu. Viac o týchto vitamínoch sme písali TU.

Zinok

V klinickej štúdii porovnávajúcej podávanie zinku vo forme žuvacích tabliet počas dňa každé dve hodiny podstatne znížilo výskyt kašľa, bolesti hlavy, opuchu nosovej sliznice a slzenia očí. Zinok je lepšie užívať vo forme žuvacích tabliet, pretože pri kontakte so sliznicou dochádza k priamemu pôsobeniu na jej odolnosť. Viac o zinku sa dočítate TU.

Liečivé huby

Betaglukán je látka, ktorá sa nachádza v stenách húb a rastlín. Používal sa už v tradičnej ázijskej medicíne a výskumy potvrdili, že naozaj má výrazné účinky na stimuláciu imunity a zároveň protinádorové účinky. Funguje tiež ako prevencia. Na liečebné účely sa získava z hlivy ustricovitej a huby šiitake (slovenský názov húževnatec jedlý).

Echinacea purpurová

Jej liečivé účinky poznali už starí Indiáni. Vedecké skúmanie odhalilo, že echinacea aktivuje bunky, ktoré požierajú choroboplodné baktérie, zvyšuje odolnosť proti vírusovým ochoreniam, podporuje tvorbu bielych krviniek, upokojuje nervový systém, má protizápalové a regeneračné účinky, urýchľuje hojenie rán, popálenín a omrzlín. Vďaka jej obsahu protizápalových látok je vhodná na prevenciu a doplnkové liečenie infekcií dýchacích a močových ciest. Zvonka sa používa aj pri ťažko hojacich ranách, zápalových chorobách kože, taktiež proti akné a plesňovým ochoreniam pokožky. Koreň je výborný aj na liečenie chronických a často sa obnovujúcich infekcií(napr. infekcie dýchacích a močových ciest, zápal stredného ucha alebo hubové choroby). Na zdolanie infekcii ústnej dutiny ju používame ako prípravok na kloktanie, u rán a zápalov kože zase ako masť.

Koenzým Q10

Koenzým Q10 je látka podobná vitamínu. V organizme má niekoľko dôležitých úloh. Je dôležitý pre správne fungovanie buniek, v bunkách premieňa energiu z potravy na energiu využiteľnú organizmom a zároveň koenzým Q 10 je aj antioxidantom. Jeho funkciu nie je možné v tele nahradiť žiadnou inou látkou.

Imunitné bunky sa delia rýchlejšie ako ostatné bunky a preto vyžadujú neustálu potrebu ochrany a obnovy. Táto ochrana a obnova vyžaduje zdroj energie. Štúdie dokázali schopnosť koenzýmu Q10 kompenzovať imunitnú nedostatočnosť zapríčinenú starnutím alebo ochorením.

Zázvor (Ďumbier lekársky)

Táto rastlina pochádza z Ázie, do Európy ju priniesli Španieli a spočiatku ju používali ako korenie. V 18. storočí bol zázvor vo veľkom množstve pridávaný do väčšiny liečivých prípravok, pretože zmierňoval ich dráždivé účinky na žalúdok. Číňania ho používajú dodnes v ich tradičnej medicíne na zohriatie a stimuláciu žalúdka. Zázvor má mnohé účinky. Priaznivo vplýva na trávenie, dezinfikuje, znižuje horúčku a zápal, tlmí nevoľnosti, bolesti hlavy, nervozitu, pomáha pri dýchacích problémoch, znižuje vysoký tlak, pomáha eliminovať ochorenia čriev. Okrem toho je výborným prostriedkom na zmiernenie prvých príznakov virózy, tlmí bolesti hrdla a dezinfikuje ho. Žuvanie čerstvého zázvoru pomáha tíšiť bolesti zubov.

Pri užívaní zázvoru by mali byť opatrní ľudia so žalúdočnými a dvanástorníkovými vredmi, Crohnovou chorobou a kolitídou.

Použitie: kandizovaný, sušený, vo forme čaju.

 

Ako si vybrať správne doplnky výživy?

 

Zdroj:

http://www.echinacea.sk/

http://www.avitainternational.com

http://www.pluska.sk/bajecna-zena/clanky/zdravie/stracate-imunitu.html

http://www.nutraceutica.sk/sk/nutraceutika_pri_ochoreniach/oslabena_imunita.aspx

http://www.zbr.sk/component/content/article/1-latest-news/605-imunita-a-port

Pin It